Aroomiõli või eeterlik õli?

Mida valida – tooted, kus on kasutatud aroomiõlisid või eeterlikke õlisid?

Küünlad ja ruumilõhnastajad loovad meie kodudes õdusa õhkkonna ja meeldiva meeleolu. Kuidas aga tagada, et sinu küünal looks mitte ainult meeldiva valguse, vaid ka imelise lõhna?

IMGP9989

Mis on eeterlikud õlid?

Eeterlikud õlid on pärit taimedest ja neid peetakse “looduslikeks” lõhnaaineteks. Nende valmistamiseks kasutatakse erinevate aromaatsete taimede osasid, mida pressitakse mehhaaniliselt või aurdestilleeritakse. Olles täielikult looduslikud, võivad küünlad, mis on lõhnastatud eeterlike õlidega, omada ka aroomiteraapilist kasu. Näiteks võib lavendlilõhnaline küünal aidata leevendada stressi ja pingeid. 
Ent on oluline meeles pidada, et eeterlike õlidega küünlad ei pruugi olla väga tugeva aroomiga. Looduslikud lõhnad pole tavaliselt eriti intensiivsed. Eeterlike õlide lõhn võib varieeruda sõltuvalt taime päritolust, korjamise hooajast ja kõrgusest, mullast ja destilleerimismeetodist. See muudab küünalde valmistamise veidi keeruliseks. Eeterlike õlidega valmistatud küünlad võivad vahel olla üsna pirtsakad.
Eetetlike õlide plussid:
 • looduslikud
 • lisaks mõnusale lõhnale on neil ka aroomiteraapilised omadused
Miinused:
 • lõhn ei pruugi nii kaua püsida, lendub kiiremini
 • võib olla ebastabiilne (lõhna intensiivsuse osas)
 • on kallimad toota (tänu vajadusele ekstraheerida ühendid otse taimedest)
 • ei ole nii suurt lõhnavalikut (kuna saate osta ainult looduslike lõhnade baasil valmistatud eeterlikke õlisid)
 • võib olla ebasäästlik (eriti kui need on valmistatud ohustatud taimedest või juurtest)

Mis on aroomiõlid?

Aroomiõlid, erinevalt eeterlikest õlidest, ei ole “päris” lõhnad. Need on sünteetilised aroomid, mis on loodud laboris. Kuigi need pole päriselt looduslikud, ei tähenda see, et nad oleksid “halvad”. Aroomiõlid võivad jäljendada erinevaid looduslikke lõhnasid, sealhulgas neid, mida on keeruline looduslike vahenditega saavutada.
Lõhnaõlid on oma olemuselt tihti tugevama aroomiga kui eeterlikud õlid. Need võivad olla intensiivsemad ja rikkalikud, ning lõhn võib püsida kauem. Samuti on aroomiõlisid kasutades küünlad alati sama lõhnaga ning lõhn ei muutu aja jooksul.
Aroomiõlide plussid:
 • kestavad kauem
 • saab valmistada ilma taimi kasutamata
 • võib olla keskkonnasõbralikum (sõltuvalt sellest, kuidas neid valmistatakse)
 • omavad tugevamat ja intensiivsemat aroomi
 • valikus eksootilisemad lõhnad
 • on odavam toota
Miinuseks on see, et need ei ole naturaalsed ning need pole aroomiteraapilised. Need võivad jäljendada aromaatsete taimede lõhna (nagu lavendel või jasmiin), kuid neil ei ole tõenäoliselt samu “tervendavaid” omadusi nagu eeterlikul õlil, mis on valmistatud päris taime põhjal.

Mida siis valida?

See sõltub sinu prioriteetidest ja eelistustest. Kui soovid, et su küünal lõhnaks tugevalt ja lõhn püsik isegi pärast kustumist, võib aroomiõlidega küünal olla just see õige valik. Samas, aroomiõlid võivad jäljendada teatud taimede lõhnu, ei ole neil sama tervendavat toimet kui eeterlikel õlidel. Kui aromiteraapia on sinu jaoks oluline, on eeterlikud õlid siiski parem valik.
Kokkuvõttes, olenemata valikust, võib nii aroomiõlisid kui ka eeterlikke õlisid pidada ohututeks, kui neid õigesti kasutada. Mina valmistan enda küünlad ja ruumilõhnastajad kvaliteetsetest ja Euroopa standarditele vastavatest aroomiõlidest või eeterlikest õlidest. Lisaks kasutan küünalde valmistamisel keskkonna- ja tervisesõbralikku sojavaha ning ruumilõhnastajate puhul kavliteetset baasõli. 
Rohkem selle teema kohta saate lugeda nt siit lehelt.
Vaadake ringi minu e-poes ja kindlasti leiate endale meelepärase lõhnaküünla kui ruumilõhnastaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *